RECENZJA: Dan Brown Kod Leonarda da Vinci

źródło: wydawnictwo Albatros
Ile razy zostaję zapytana co mogłabym polecić do czytania w wolnej chwili, zawsze proponuję Kod Leonarda da Vinci autorstwa Dana Browna. Książka jest światowym bestsellerem i cały czas zajmuję czołówki rankingów. Świetna literatura sensacyjna, mająca swoją czarodziejską, przyciągającą moc.

W paryskim Luwrze dochodzi do morderstwa. Ofiarą zbrodni zostaje kustosz muzeum Jacques Sauniere. Ciało mężczyzny zostaje odnalezione w znanej z renesansu pozycji człowieka witruwiańskiego. Zagadkę niewyjaśnionej śmierci, próbuje rozwiązać Robert Langdon- wykładowca Harvardu, znawca symboli. Miejsce zbrodni naznaczone jest różnego rodzaju szyframi. Policja uważa, że to Langdon jest zabójcą Sauniera (zresztą niesłusznie). Wykładowca analizuje twórczość Leonarda da Vinci. Jego obrazy ukrywają ogrom wskazówek, które pomogą dowieść prawdy. Odszyfrowane symbole doprowadzają specjalistę na ścieżkę dawno poszukiwanego Świętego Grala. Kustosz poświęcił życie by na jaw nie wyszły fakty, które mogłyby wstrząsnąć światem. Langdon ma niewiele czasu by rozwikłać zagadkę.


‘’Sophie przeczytała: A towarzyszką Zbawiciela jest Maria Magdalena. A Chrystus miłował ją bardziej niż innych uczniów i często całował ją w usta. Pozostali byli tym zgorszeni i okazywali niezadowolenie. Mówili doń: "Dlaczego miłujesz ją bardziej niż nas?". Te słowa zadziwiły Sophie, jednak nie stanowiły dla niej ostatecznego dowodu.
- Tu nie ma nic o małżeństwie.
- Au contraire. - Teabing uśmiechnął się, wskazując raz jeszcze pierwszy wers. - Powie ci to każdy lingwista zajmujący się językiem aramejskim. Słowo "towarzyszka" w tamtych czasach znaczyło "małżonka".
Langdon przytaknął.
Sophie przeczytała raz jeszcze pierwszy wers: A towarzyszką Zbawiciela jest Maria Magdalena. Teabing przerzucał kartki książki i wskazywał na szereg innych fragmentów, które, ku zdumieniu Sophie, jasno mówiły o tym, że Maria Magdalena i Jezus żyli w związku pełnym miłości.'' Dan Brown Kod Leonarda da Vinci

Jedni uważają bestseller za fikcje, inni dostrzegają w nim odrobinę prawdy. Lektura wywołuje wiele kontrowersji i sporów religijnych. Odważnie poruszane przez autora kwestie, nie raz spotkały się z krytyką. Spisek, zdrada, morderstwo, zauroczenie powodują przyciąganie coraz większej rzeszy fanów Browna. Wątki są rozbudowane, a główni bohaterowie pełni charyzmy, co powoduję, że powieść jest wyjątkowa. Książkę przeczytałam kilka razy z zapartym tchem. Powiem szczerze, że nie każda zagadka była dla mnie zrozumiała. Musiałam włożyć wiele wysiłku, by daną akcję rozszyfrować, bądź przynajmniej złapać dany trop. Obrót akcji jest bardzo energiczny i niespodziewany. Intryga goni intrygę, sprawia to, że '' Kod Leonarda da Vinci'' jest fascynujący, wyjątkowy i godny polecenia.

Dobranoc M.

Zapraszam na mój fanpage na facebook'u :-)
http://www.facebook.com/pages/K-jak-Ksi%C4%85%C5%BCka/346822908767662

12 komentarzy :

 1. ZAWSZE BARDZIJ INSPIRUJACE DLA MNIE BYŁA DRUGA CZESC TEJ KSIAZKA. POZDRAWIAM

  OdpowiedzUsuń
 2. Martusia Katowice19 lutego 2013 11:08

  Szczerze mówiąc zawsze słysze super książka, a jakoś nigdy jej jeszcze nie czytałam. Musszę spróbować.
  Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 3. Jeśli nie czytałaś, to nie zwlekaj długo ;D. Z czasem dodam recenzje dalszych przygód Robera Langdona Pozdrawiam M.

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja ją czytałam i bardzo ją lubię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Chyba jedna z lepszych książek, jakie udało mi się przeczytać. Popieram aprobatę dla tego tytułu :) Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. może się skuszę :> obserwuję :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Pamiętam, że pochłonęłam tą książkę w jedną noc - nie mogłam się oderwać!

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam ! Choć jeszcze większe wrażenie zrobiły na mnie Anioły i demony :) Od obu po prostu nie mogłam się oderwać :D

  OdpowiedzUsuń
 9. ubóstwaim tę książkę oraz całą twórczość Dana Browna, muszę dorwać Zaginiony Symbol bo jeszcze nie czytałam.
  natomiast polecam Ci, jeżeli nie czytałaś książki Carlosa Ruiza Zafona, geniusz ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Zgodzę się z Tobą . Książka jest cudowna i niezastąpiona . Widzę ,że mamy podobny gust :)
  Zapraszam więc do mnie :P
  http://przeczytane-slowa.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka