RECENZJA: DENISE KIERNAN Dziewczyny Atomowe

‘Dziecko przyszło na świat’ tymi słowami zostaje zwieńczony trud naukowców zaangażowanych w czasie II wojny światowej w Projekt Manchattan, którego celem było przeprowadzenie badań oraz wytworzenie największej broni masowego rażenia- bomby atomowej. Dzięki książce ‘Dziewczyny Atomowe’  Denise Kiernan poznajemy historię amerykańskich kobiet, które swoją ciężką pracą nieświadomie przyczyniają się do działań pomagających wygrać wojnę.


Virginia, Dot, Helen, Collen, Kattie, Rosemary, Toni, Celia- osiem dziewczyn z różnych klas społecznych, innych wyznań, odmiennych zainteresowań. Wszystkie zostały połączone jednym niewidocznym ogniwem, kryjącym się pod słowem- URAN. Pozycja przybliża nam historie ludzi pracujących, ale przede wszystkim funkcjonowanie miasta Oak Ridge. Aglomeracja fizycznie była zamieszkana przez tysiące osób, dla zwykłych cywilów nie istniejąca na mapie. Praca w przedstawionej jednostce miała służyć szybkiemu zakończeniu wojny. Wszyscy mieszkańcy byli objęci klauzulą tajności, mającą za zadanie zatuszowanie odkrywczych działań Stanów Zjednoczonych.

‘Wydaję się, że to najpotworniejsza rzecz, jaka została wynaleziona , ale może się okazać wyjątkowo pożyteczna’

Denise Kiernan poświęciła siedem lat na przestudiowanie, gromadzenie oraz odszukanie wielu faktów z tamtego okresu. Nie było to łatwe zadanie. Dobrze wiemy, że prawda historyczna często zostaje ubarwiana bądź tuszowana, po to by nie ujrzała światła dziennego. Najważniejszym punktem w tworzeniu książki był moment rozmów autorki z ‘dziewczynami atomowymi’, które w dziewięćdziesięciu procentach przyczyniły się swoją życiową mądrością i doświadczeniem do powstania książki.


Mimo, że lektura zawiera naprawdę ogrom historii, nie jest to suchy dokument, pozbawiony ducha powieści. Jest to niezapomniana rzeczywistość, która nie posiada nawet odrobiny fikcji. Całość została przedstawiona w taki sposób, aby każdy z czytelników poczuł, że to co się stało w latach czterdziestych XX wieku jest częścią światowego istnienia. Całe wydarzenie zmieniło bieg historii i odcisnęło piętno wojny w szczególności w Japonii. W ‘Dziewczynach Atomowych’ każdy znajdzie coś dla siebie. Historycy- wojnę, fizycy oraz chemicy -powstanie bomby atomowej bądź pierwszych reaktorów jądrowych, pasjonaci literatury faktu- naprawdę świetną pozycję, żeńska część czytelniczek nie związanych z dziedzinami nauki- historię kobiet, które na zawsze zmieniły losy wojny i świata.
25 komentarzy :

 1. Podoba mi się, że mimo historii książka jest ciekawa. Niestety tematyka mi nie leży, nie lubię tego typu powieśći.

  OdpowiedzUsuń
 2. nawet o niej nie słyszałam :))

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię taką tematykę czytać. Dzięki Bogu my żyjemy w dobrych czasach, zawsze mnie historie wojenne bardzo wzruszają. Czyta się je pożerając książkę ;)
  Dziękuję za obserwowanie i ja również dołączam do Twoich obserwatorów :**
  Pozdrawiam Maya :*

  OdpowiedzUsuń
 4. Książke widze już na blogspocie któryś raz z kolei i bardzo mnie ciekawi.

  OdpowiedzUsuń
 5. Na tę książkę zwróciłam uwagę odkąd zobaczyłam ją w zapowiedziach. Uwielbiam historię i zawsze chętnie czytam pozycje, z których mogę się czegoś nauczyć, więc i tej będę poszukiwać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Moja, babcia pracowała w Berlinie przy produkcji broni :{

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa musi byc ta ksiazka. Interesujaca tematyka :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Od dawna mam chęć na tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam już kilka recenzji tej książki. Lektura wydaje się być godna uwagi.

  OdpowiedzUsuń
 10. przyda się ten blog:)

  czasem potrzebuje natchnienia by coś przeczytać:)

  dzięki za odwiedziny:)
  pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czytałam tej książki, bo aktualnie bardzo wciągnęłam się w fantastykę i romans :) Możliwe że kiedyś po nią sięgnę, kto wie :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Brzmi ciekawie i na pewno przy nadarzającej się okazji sięgnę po tą książkę, póki co żyję na angielskich książkach dla nastolatek :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Lubię książki, których fabuła ma coś wspólnego z II wojną światową. Przeczytam ją (: mam nadzieję, że i mi się spodoba

  OdpowiedzUsuń
 14. super post
  blok też supcio :)
  książka zapowiada się ciekawie
  obserwuje ;)
  ja dopiero zaczynam blogować, ale mam nadzieję, że ci się u mnie spodoba http://pamientnikzuzu.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 15. Nigdy nie lubiłam książek, w których poruszany jest temat wojny, ale ta wydaje się być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Koniecznie muszę przeczytać !

  OdpowiedzUsuń
 17. Hmm,nigdy o niej nie słyszałam,ale wydaję się ciekawa:)

  OdpowiedzUsuń
 18. Brzmi groźnie, ale też zachęcająco. Dopiszę sobie do listy i może sięgnę : )
  Co prawda taka tematyka jest dla mnie odrobinę za poważna, ale a nóż widelec przełknę? : )

  OdpowiedzUsuń
 19. Na pewno zobaczę wydaje się ciekawa ;pp

  OdpowiedzUsuń
 20. Hmmm, książka wydaje się ciekawa. Może kiedyś po nią sięgnę ;)
  Również obserwuję ;)

  OdpowiedzUsuń
 21. Kocham ksiazki historyczne, szczegolnie wlasnie takie. Są oparte na faktach, ale i też mają ciekawą historie. :) Pozdrawiam!!

  OdpowiedzUsuń
 22. Książka wydaje się być bardzo ciekawa, dziękuję za tą recenzję bo nigdy bym się nie dowiedziała o jej istnieniu. Muszę skądś wykombinować i przeczytać! :D

  OdpowiedzUsuń
 23. kocham historię, II wojny światowej w szczególności. Myślę, że to książka dla mnie :D Ale modę też lubię, polecisz kilka tytułów?

  OdpowiedzUsuń


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka