RECENZJA: ENRIQUE ORTEGO SKROMNOŚĆ MISTRZA IKER CASILLAS

Gdy zaistniała możliwość przeczytania biografii Ikera Casillasa ‘Skromność mistrza’ autorstwa Enrique Ortego, jako fan Realu Madryt nie mogłem przegapić takiej okazji. Byłby to istny grzech, który spowodowałby wielkie straty na liście moich książek must have.

Iker Casillas to bramkarz narodowości hiszpańskiej, bohater nie jednego meczu i dobry duch drużyny. Mistrz świata 2010 oraz dwukrotny mistrz Europy 2008 i 2012. Jak dobrze pamiętamy właśnie w 2012 roku byliśmy świadkami zdobycia tego tytułu dla Hiszpanii na boiskach Polski i Ukrainy. Niezapomniane chwile.


Przede wszystkim ’Skromność mistrza’ przedstawia czytelnikowi cenne fakty z życia Casillasa. Dowiadujemy się, że już w wieku 9 lat Real Madryt stanął przed nim otworem. Można pokusić się o stwierdzenie ’wszedł na chwile został na zawsze‘. Bardzo ucieszył mnie fakt, że zostały przybliżone nam etapy piłkarskiej ewolucji sportowca. Debiuty w bardzo młodym wieku, liczne trofea, zdrowa walka o status pierwszego bramkarza Realu Madryt jak również Hiszpanii, doprowadził piłkarza do wielkiej sławy. Większość książki poświęcona jest zwierzeniom współpracowników Casillasa, kolegów z reprezentacji, z drużyny oraz sztabów szkoleniowych, którzy w sposób bardzo ciepły wypowiadają się na jego temat. Gdy  w czerwcu zeszłego roku odwiedził nasz kraj, sami mogliśmy przekonać się, że to uprzejmy, skromny i otwarty do ludzi człowiek. Biografia nie mogłaby być dobra gdyby do głosu nie został dopuszczony sam Iker. Dlatego mamy fragmenty, kiedy sam o sobie opowiada  bez owijania w bawełnę. Przez to właśnie pozycja zyskuje na wartości.  Wspomnę, że książka zawiera liczne fotografie, tabele oraz informacje o wynikach, które dla fana Casillasa na pewno okażą się miłym zaskoczeniem i cenną perełką.


Odważnie twierdzę, że biografia jest naprawdę warta zainteresowania (biografii przeczytałem naprawdę wiele)  nie tylko dla fanów piłki nożnej  lub Realu Madryt. Każdy kto ceni sobie życiową prawdę oraz ambicje, skromność powinien dowiedzieć się jak ciężko jest zostać człowiekiem sukcesu, który dźwiga na barkach przekleństwo sławy. Książkę oceniam na piątkę z dużym plusem i z czystym sumieniem polecam.
7 komentarzy :

 1. Ta książka jest jednym z moich czytelniczych celów :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Napewno fana ksiazka dla meskich odbiorcow. Chociaz nie tylko :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Iker wydaje się być całkiem porządnym facetem :) Nie jestem fanką Realu, aczkolwiek jego uważam za bardzo pozytywną postać, ale nie powinnam się chyba wypowiadać, bo mam słabość do bramkarzy jako ogółu :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mimo pozytywnej oceny, to lektura nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Iker zawsze był jednym z moich ulubionych piłkarzy:) Skromny i ogromnie utalentowany:) muszę przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię biografie, dobrze się je zazwyczaj czyta ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka, która kiedyś będzie moja :)

  OdpowiedzUsuń


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka