RECENZJA: ‘Noe Tom 1: Za niegodziwość ludzi’ Darren Aronofsky, Ari Handel, Niko Henrichon

Zapoznając się z Biblią i Księgą Rodzaju możemy napotkać mniej lub bardziej znane historie, które kształtowały ludzkość. Jedną z nim jest słynny potop. Wiadomo, że powódź była karą zesłaną przez Stwórcę na ludzkość za niegodziwe zachowanie, natomiast nagrodą było ocalenie. Aby przypomnieć w nowocześniejszej odsłonie czytelnikom losy ludzkości, panowie Darren Aronofsky, Ari Handel oraz Niko Henrichon stworzyli powieść graficzną ‘Noe Tom 1: Za niegodziwość ludzi’.


Co ciekawego nam zaoferowali? Mianowicie czytelnik dostaje świetną szatę graficzną w postaci rewelacyjnych ilustracji odzwierciedlających każdy detal wymagany w odpowiedniej sytuacji. Jednocześnie przedstawione na obrazach momenty pozwalają nam zrozumieć powagę danej chwili. Mimika postaci dodaje całości odpowiedniego charakteru, dzięki któremu to człowiek i jego zmienny charakter staje w centrum zainteresowania.  Uważam, że rysunki są naprawdę świetne i to dzięki nim książka zyskuje na wartości. Jeśli chodzi o fabułę mamy pomieszanie historii, czyli tego co jest nam znane z fantastyką. Jest to coś innego, oryginalnego, otwierające nowe drzwi na tej płaszczyźnie. Postapokaliptyczny świat odzwierciedla skutki nie przestrzegania zasad stworzonych w latach przed naszą erą. Jest to nawiązanie do nowoczesnej formy przedstawiania egzystencji, która zagrożona jest dziwną inwazją, pragnącą zemsty, ale nie odbiegającej od znanych nam faktów.

W ogólnym podsumowaniu skupiłam się na przekazie graficznym, ponieważ słowo pisane zajmuje mniejszą część przedstawianego komiksu. Jednakże cała fabuła jest wymowna, z bardzo jasnym przekazem merytorycznym. Noe wraz ze swoją historią został ujęty w lekko awangardowy sposób i za to ukłon w stronę autorów. Panowie stworzyliście coś czego jeszcze nie było. Z chęcią poczekam na kontynuację.

4 komentarze :

 1. Widze, że coś zupełnie oryginalnego! Koniecznie muszę się z tym zapoznać :) Ogólnie lubię ksiażki z Wydawnictwa Sine Qua Non :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio namiętnie na to poluje <3

  +Widziałam, że byłaś obserwatorką mojego bloga. Przeniosłam go na inny adres, więc jeśli zechcesz dać mi jeszcze szansę to zapraszam:
  i-am-who-i-really-am.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Kurczę, nie miałam pojęcia, że to komiks :-) Jednak na pierwszy rzut oka można dostrzec, że okładka jest bardzo dobrze zrobiona
  Tytuł też jest dość intrygujący.

  OdpowiedzUsuń


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka