RECENZJA: Sztuka inteligentnego kłamstwa Ute Ehrhardt, Wilhelm Johnen


Kłamiemy codziennie- w pracy, w domu, na spotkaniach firmowych, na imprezach. Kłamiemy by zatuszować prawdę, by ułatwić sobie wyznaczone zadanie, by być w centrum zainteresowania. Właściwie całe życie opiera się na kłamstwach, czasem mniejszych, czasem większych. Czy człowiek, który mówi tylko prawdę ma w życiu łatwiej?


Kłamiemy codziennie- w pracy, w domu, na spotkaniach firmowych, na imprezach. Kłamiemy by zatuszować prawdę, by ułatwić sobie wyznaczone zadanie, by być w centrum zainteresowania. Właściwie całe życie opiera się na kłamstwach, czasem mniejszych, czasem większych. Czy człowiek, który mówi tylko prawdę ma w życiu łatwiej?

‘Sztuka inteligentnego kłamstwa’ autorstwa Ute Ehrhardt oraz Wilhelma Johnen to poradnik, który pokazuje nam jak człowiek codziennie posługuje się kłamstwem. Dowiadujemy się, kiedy fałszowanie prawdy pomaga nam w osiągnięciu sukcesu, ale również, kiedy utrudnia nam funkcjonowanie w społeczeństwie. Różne sytuacje życiowe, przykłady zachowań ludzi oraz wiele wskazówek jak nagiąć prawdę- nie mówiąc jej do końca szczerze- może niejednokrotnie pomóc nam w zdobyciu, tego, czego tak naprawdę pragniemy.

Autorzy sugerują, że kłamstwo leży w naturze każdego człowieka i tak naprawdę nikt nie jest w stanie wyprzeć się tego, że choć raz na dwa dni nie okłamał ludzi z najbliższego otoczenia. Niepodważalnym faktem sugerowanym przez twórców poradnika,  jest stwierdzenie, że kobiety bieglej posługują się wymówkami, niż mężczyźni, którzy potrzebują więcej czasu na stworzenie strategii kłamstwa. Kobiety stwarzają wokół nie mówienia prawdy emocjonalną bombę, która pomaga w zdobyciu tego, czego pragną. Drobne kłamstwa uszczęśliwiają? Często, aby poprawić humor bliskiej osoby, pozwalamy sobie na serie komplementów, które nie zawsze mają rację bytu. Ale wypowiadając je możemy zaobserwować, że u drugiej osoby pojawia się uśmiech. Czego więcej chcieć do szczęścia? Czy nie po to żyjemy, aby inni byli radośni i pozytywnie nastawieni do życia?

Powyżej zapisałam kilka przemyśleń po przeczytaniu poradnika. To nie wszystko co utkwiło mi w pamięci. Jeżeli chodzi o samą merytorykę, ‘Sztuka inteligentnego kłamstwa’, zawiera wiele ciekawostek, mogących przydać się ludziom, którzy uważają się za osoby szczere, aż do bólu. Ten poradnik pozwoli dostrzec, momenty w życiu, w których ewidentnie druga osoba nie zasługuje na nagą prawdę. 

  
Osobiście z poradnika nie dowiedziałam się niczego, czego dotychczas nie wiedziałam. Przechodząc wiele szkoleń z zakresu badań ludzkich emocji, jestem ukierunkowana na tworzenie i budowanie pozytywnych relacji międzyludzkich. Całość nie była dla mnie odkryciem.

Moi drodzy,  jeśli chcecie poprawić stosunki ze znajomymi, współpracownikami, a nawet z najbliższymi osobami, zapraszam do lektury ‘Sztuki inteligentnego kłamstwa’. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Pamiętajcie! Nie zawsze prawda, pozwala osiągnąć sukces.
12 komentarzy :

 1. Chyba znalazłam sobie lekturę na kolejny weekend :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ktoś gdzieś kiedyś wyliczył ile razy przeciętnie w ciągu dnia kłamiemy. Nie pamiętam liczb, ale byłem w szoku. W dodatku podobno mężczyźni kłamią dwa razy częściej niż kobiety, ciekawe, ciekawe :-P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ale kobiety podobno bardziej umiejętnie i z przekonaniem :)

   Usuń
 3. Ciekawa publikacja. Może dowiedziałabym się z niej czegoś nowego...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawe :) Myślę, że kiedyś sięgnę po ta książkę. Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawa książka : ) Może przeczytam :D
  Pozdrawiam : )

  OdpowiedzUsuń
 6. Obserwujesz mojego bloga, ale praktycznie od dzisiaj mam nowy adres ponieważ blogspot nie wyświetlał moich wpisów. Zapraszam do nowego bloga :)

  msjournalistic.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 7. Generalnie rzecz biorąc nie brzmi to jak jakieś "objawienie" nowych odkryć. Ale wydaje się bardzo ciekawe. Szczególnie sam dobór tematu jest już interesujący.

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam wrażenie, że w dzisiejszych czasach kłamstwa to konieczność, niestety.
  + zapraszam do siebie na rozdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. raczej słaba książka. mało odkrywcza. to nie jest podręcznik jak kłamać, czy rozpoznawać fałsz. Mało kto dowie się z tego czegokolwiek nowego.

  OdpowiedzUsuń


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka