RECENZJA: F. LENOIR, V.CABESOS UTRACONE SŁOWO

Frédéric Lenoir i Violette Cabesos autorzy dobrze mi znanej 'Obietnicy Anioła' powracają z nowym chrześcijańsko- historycznym kryminałem. 'Utracone słowo' to kolejna powieść sięgająca początków chrześcijaństwa. Czy świeżutki thriller będzie takim samym megahitem jak wcześniejszy?

Francuski duet tym razem porzuca klimaty wybrzeży Mont-Saint-Michel i przenosi nas do Włoszech, gdzie dochodzi do zagadkowych morderstw na stanowisku wykopaliskowym w Pompejach. Cieszę się, że z nową powieścią zmieniamy środowisko i nie musimy wraz z bohaterami przebywać znowu we Francji. Włochy to kraj o ciekawej historii, a starożytni Rzymianie od wieków słyną z rozpusty i tolerancji dziwactw swoich władców. Początki chrześcijaństwa zawsze kojarzą się z Rzymem, więc innej opcji sobie nie wyobrażam.

Nową i starą powieść wiele łączy. W obu tytułach mamy  bohaterów archeologów starających się rozwiązać zagadkę, również pojawiają się senne wizje oraz rozdziały, które przenoszą nas w czasy średniowieczne. Można wywnioskować, że Lenoir i Cabesos lubują się w tych tematach i nie mogliby być sobą gdyby nie wpletli do nowej powieści czegoś co już było. Czy poszli w dobrą stronę? Niekoniecznie.

Jeśli chodzi o wątek chrześcijański- jest kontrowersyjny, ale nie powalił mnie na kolana. Czytałam dzieła autorów, którzy lepiej podeszli do tematu, a wątek stworzyli tak by zapierał dech w piersiach. Szału nie ma.

Ponadto książka zawiera 600 stron i momentami ciągnie się w nieskończoność. Za dużo opisów i ucinania akcji. Nie jestem fanem takich zabiegów stąd moje niezadowolenie. 

W ogólnym rozrachunku nie zostałam niczym zaskoczona. Po 'Obietnicy Anioła', będącej dla mnie tytułem, który polecałam znajomych, 'Utracone słowo' wypada blado. Wiem, że czytelnicy zakochani w twórczości Lenoir i Cabesos sięgną po ich nową powieść i będą zachwyceni. Ja nie mogę tego powiedzieć, niestety.

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka