ILE WIEMY O STALKINGU.


Stalking to zjawisko niepokojące, budzące lęk, bo to my kobiety najczęściej padamy ofiarą mężczyzn, którzy kochają za bardzo. Coraz częściej też mężczyźni są prześladowani, więc nie ma reguły- każdy może być ofiarą stalkera. W Polsce o stalkingu mówi się coraz więcej i od wielu lat, ale czy wystarczająco by rozpoznać w swoim środowisku symptomy tego zjawiska? Ile tak naprawdę wiemy?

Jeśli ktoś kocha zbyt mocno owszem może zrobić krzywdę. Powinniśmy być tego świadomi. To nie jest normalne, że porzucony chłopak odwiedza babcię narzeczonej opowiadając, że ciągle obserwuje wnuczkę, że wie z kim się spotyka, że jest bardzo zazdrosny. Wspomina również o wydzwanianiu do niej, smsach i o tym, żę ona nie odpisuje, albo odpisuje raz na kilka dni. W takiej sytuacji żarówa powinna zapalić się babci (wspomnę, że babcia jest koło 60 i miała już sygnały od wnuczki na temat dziwnego zachowania byłego). Teoretycznie chłopak nie posunie się do niczego więcej i za kilka tygodni pogodzi się z odrzuceniem. Natomiast jeśli jego miłość zamieni się w obsesję, a wnuczka stanie w obliczu niebezpieczeństwa? Jak powinna zareagować babcia?

Z łepą na karku. Przeczucie może uratować czyjąś psychikę i życie. Odrzucony człowiek może być groźny i to nie są żarty. O ile osoba, która przerywa kontakt wpada w wir wolności i nie zdaje sobie sprawy z tego, że porzucony coraz bardziej staję się jej cieniem, to my widzimy wiele i powinniśmy mieć się na baczności.

Nie ma co zrzucać tego na młodzieńczą miłość, na kryzys wieku średniego i szukać innych wymówek- za nękanie, prześladowanie grozi posiadówa w pierdlu, nawet trzy letnia.

A jeśli narzeczony zacznie grozić wnuczce, że się zabiję jeśli do niego nie wróci, czy też mówimy o stalkingu? Owszem znęcanie psychiczne i wzbudzanie poczucia winy wpada do jednego wora z prześladowaniem. To wszystko w wnuczce może spowodować depresję, a nawet- z wiecznego poczucia zagrożenia- myśli samobójcze.

Co babcia powinna powiedzieć wnuczce?

Przede wszystkim, że nie wolno nawiązywać kontaktu z osobą prześladującą. Stalking jest ciężki w udowodnieniu, a sprawy wielokrotnie zostają odroczone i przepadają w stratosferze. Wnuczka powinna gromadzić jak najwięcej dowodów na to, że narzeczony nęka ją telefonami, smsami. Powiedzieć o tym przyjaciołom też nie zaszkodzi, wspomnieć o poczuciu dyskomfortu i strachu przed wychodzeniem z domu. Wy na pewno to wiecie, ale wierzcie mi, że nie wszyscy wiedzą.

Osobiście doświadczyłam niewiedzy kobiet na temat stalkingu- zaznaczę, że były to kobiety w przedziale wieku 20-50 lat- jedne wiedziały o czym mowa inne słyszały, ale nigdy nie zastanawiały się, co by zrobiły w sytuacji, kiedy to one stałyby się ofiarą, albo ktoś z ich bliskich. Nieświadomość społeczeństwa może doprowadzić do katastrofy. Przeżyłam kiedyś rozmowę z koleżanką, która opowiadała o chłopcu poznanym w Internecie, jego zachowanie też można było spokojnie podciągnąć pod początek stalkingu. Czy była świadoma zagrożenia? Niekoniecznie. Sprawa ucichła, dzięki Bogu.

Nie chce kategoryzować i wszystkich wrzucać do jednego wora. Psycholog ze mnie marny, ekspert jeszcze gorszy, ale fakt, że byłam zmieszana w czasie tych rozmów jest niepodwarzalny. Czasem nie trzeba mieć dyplomu, żeby wiedzieć, odczuwać i pomagać- pamiętajmy o tym i bądźmy czujni.

4 komentarze :

 1. ja czytałam książkę o tym masakra jak osoba której to dotyczy może mieć zrąbane życie

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie wiem za dużo o stalkingu, ale czytałam np. ''Cichego wielbiciela'' oraz ''Wiem o tobie wszystko'' i muszę przyznać, że to zjawisko jest naprawdę przerażające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Oj zdarzyło mi się bardzo trudne rozstanie z jednym z moich eks...nasza znajomość trwała zaledwie 3 miesiące a on groził, że popełni samobójstwo jeśli do niego nie wrócę (!). Na szczęście po kilku tygodniach udało mi się od niego uwolnić...nikomu nie życzę takich doświadczeń.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oby świadomość niebezpieczeństwa stalkingu była w społeczeństwie coraz wieksza.

  OdpowiedzUsuń


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka