KAWALĄTEK TATR W DOMOWYM ZACISZU- SZTUKI PIĘKNE POD TATRAMI TERESY JABŁOŃSKIEJ

To, że kocham Tatry nie da się ukryć, to, że jestem tam co roku można zauważyć na zdjęciach, a to jaką przyjemność sprawiło mi odebranie przesyłki z albumem 'Sztuki piękne pod Tatrami' Teresy Jabłońskiej zaraz Wam opowiem.

Ogromna, ciężka, prawie 500 stronicowa księga ląduje w moich łapkach. Pięknie wydana, na papierze kredowym robi wielkie wrażenie- ale to tylko zewnętrzność. To co znajduje się w środku dla koneserów sztuki oraz miłośników Tatr stanie się wyborowym prezentem od autorki! Dzieła malarzy, którzy odkrywają Tatry przedstawiają moje ukochane góry w różnych porach roku, w pogodnym i pochmurnym obliczu, ale także wtedy, kiedy w góry nie wolno się wybierać. Czy śnieg, czy słońce, dla polskich Tatr nie ma to znaczenia, nie ważne jaka byłaby pogoda, warto je malować, fotografować, po prostu tam być!

Nie tylko widoki wywarły na mnie ogromne wrażenie, poza nimi zachwycałam się fotografiami z Zakopanego z roku 1800 autorstwa Awita Szuberta czy Hermanna Vogela. Cudowne ujęcia powodujące zadumę i podróż do przeszłości w miejsca, które bardzo dobrze znam. Przepiękne wille projektu Witkiewicza ( który miał swoją drewnianą koncepcję na architekturę Polski) w tym momencie cieszą moje oko, a odwiedzając Zakopane na pewno wybiorę się do Muzeum Stylu Zakopiańskiego, w którym o dziwo jeszcze nie byłam.

Nie znam się na sztuce i patrzę na ten album oczami przeciętnego Kowalskiego. Jestem zachwycona tym, jak można w przepiękny sposób opisać i pokazać to co na Podhalu jest najpiękniejsze- góry i kulturę, które inspirują, wywołują zachwyt i cieszą ogromnie cieszą. Idealny prezent dla kogoś, kto kocha wyjścia na szlak, sztukę i lubi książki, które nie tylko zachwycają okładką.

Więcej informacji oraz  zdjęć znajdziesz na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

2 komentarze :

  1. piękny album, doskonały zwłaszcza dla kogoś, kto jest zakochany w regionie :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Na pewno ten album jest piękny. Warto go mieć w swojej biblioteczce.

    OdpowiedzUsuń


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka