RECENZJA: Rzeka podziemna Tomasz Jastrun

W momencie, kiedy radzimy sobie w życiu nie zastanawia się nad tym co by było gdyby przerosła nas codzienność, stracilibyśmy chęci do życia, a ciemne strony naszej psychiki zaczęłyby coraz częściej oglądać światło dzienne. Podobno co trzeci Polak cierpi na depresję i wahania nastrojów, nie potrafimy tego dostrzegać u najbliższych osób, ponieważ z zewnątrz wszystko wydaje się w porządku. Warto słuchać, obserwować i zaznajamiać się z chorobą, żeby móc pomóc nie tylko sobie. Tomasz Jastrun w Rzece podziemnej podejmuje temat tej dolegliwości w męskiej odsłonie -  z jakim skutkiem?

Główny bohater - mężczyzna w  średnim wieku - prowadzi życie singla, od jakiegoś czasu nie żyjącego już z żoną. Posiada dobrze płatną pracę, a wieczory często spędza z paniami, ponieważ uwielbia się z nimi zabawiać. Można by uznać, że przechodzi kryzys wieku średniego i korzysta z każdej chwili, ale w głębi duszy stacza się i nie umie sam sobie pomóc. Coraz częściej porzuca obowiązki, traci ochotę na wszystko oraz zaniedbuje siebie. Nie potrafi patrzeć na swoje odbicie w lustrze, a każdy dzień staje się dla niego zmorą.

Tomasz Jastrun serwuje czytelnikowi obraz czasów, bez żadnych wartości, z depresją jako chorobą XXI wieku, która może dopaść każdego Kowalskiego. Jak dla mnie cierpienie, jakie doświadcza bohater, zesłał sobie na własne życzenie, więc nie odczuwałam empatii, a uczucia jakie mną szargały to raczej złość i frustracja. Nie powiem, że takie poruszenia są złe, im więcej różnych emocji tym lepiej.

Książka mimo, że ciekawa i lekko wstrząsająca, nie każdego może porwać, ponieważ jest pisana w sposób, który nie koniecznie można polubić - sarkastyczny z ciężkim poczuciem humoru. Może właśnie o to chodzi, by pokazać zgorzkniałość jako symptom depresji. Fabuła choć ciężka zmusza do refleksji i zatrzymuje czytelnika choć na chwilę w zamyśleniu. Polecam każdemu, kto lubi powieści z psychologią w tle.

1 komentarz :


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka