RECENZJA: PERŁA AFRYKAŃSKI PRZYPADEK KSIĘDZA GROSERA J. GRZEGORCZYK


Ksiądz Groser powraca w kolejnej odsłonie Jana Grzegorczyka, Perła Afrykański przypadek księdza Grosera. Nie miałam okazji czytać wcześniejszych części, ale niczemu to nie przeszkadza, ponieważ nie spotkałam żadnych trudności w zagłębienie się w fabułę, bez poznania bohaterów z części poprzedzających. Czy nie właśnie o to chodzi, żeby móc się wczytać w książkę, niekoniecznie zaczynając od początku? Lubię powieści w których w takiej sytuacji odnajduję się bez problemu.

Głównym bohaterem jest kapłan Groser, który nie jest księdzem zaboboniałym, słuchającym się swoim przełożonych, dalekim od ludzi. Wręcz odwrotnie jest to człowiek, charyzmatyczny, pełen wigoru, nie bojący się wyzwań i kontaktu z człowiekiem, bo przecież kapłaństwo to służba Bogu i ludziom., prawda?

Podróż z Grosnerem to fascynujące doświadczenie z którego można wyciągnąć kilka lekcji życiowych, opartych na prawdziwych wartościach. Lekcje mogą stać się lepsze od kazań wygłaszanych w niedzielę na ambonie, naprawdę. Akcja pędzi, emocje narastają, a z księdzem czytelnik nie ma ochoty się rozstawać na dłużej. Jego nieidealna postać, pomaga zrozumieć kwestie ludzkie nad którymi nie jednokrotnie się zastanawiamy, a nie zawsze chcemy dyskutować z innymi. Nie ma pouczania, jest czas na wyciągniecie wniosków i stawianie sobie trudnych pytań.

Jestem zadowolona, że mogłam przeczytać Perłę, nie będę spoilerować, bo to nie ma sensu. Zainteresujcie się tytułem, a zobaczycie, że powieść nie jest schematyczna, lecz mądra, warta poświęcenia na czytanie godziny dziennie.

2 komentarze :

  1. przeczytałabym, ale nie przepadam za klerem ;)

    OdpowiedzUsuń
  2. Może być ciekawa :)

    mlwdragon.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń


Pozdrawiam M.

akcjakultura.pl © 2015. Wszelkie prawa zastrzeżone. Szablon stworzony z przez Blokotka